قتل و آدم‌ ربایی در شکنجه‌گاه ترک اعتیاد

قتل و آدم‌ ربایی در شکنجه‌گاه ترک اعتیاد

«کمپ‌های غیر مجاز ترک اعتیاد که امروزه در گوشه‌ و کنار شهرها رشدی قارچ‌گونه دارند، به شکنجه‌گاه‌هایی مخوف تبدیل شده‌اند که قربانیان بسیاری دارند. در این کمپ‌ها، جرایم وحشتناکی مانند قتل، آدم‌ربایی، جعل عنوان، ضرب و جرح و … رخ می‌دهد.»

به گزارش ایسنا، روزنامه وقایع اتفاقیه در ادامه نوشت: «با وجود این، سودجویی‌های کلان و کم‌توجهی برخی مسئولان در حوزه مواد مخدر موجب شده است تا این مکان‌ها به محلی برای دزدی یا انتقام‌های شخصی و خانوادگی و شکنجه‌های وحشتناک معتادان تبدیل شوند. نگاهی گذرا به پرونده‌های جرایم خشن که در دستگاه قضایی و پلیس آگاهی تشکیل شده است، نشان از عمق فاجعه‌ای دارد که اگر تدابیری جدی برای پیشگیری از گسترش این مراکز اندیشیده نشود، انسان‌های بی‌گناه زیادی قربانی شکنجه‌گاه‌های مخوف خواهند شد و آسیب‌های اجتماعی و خطرناک دیگری، دامن جامعه را فرا خواهد گرفت.

روایت اول: مرگ، سرانجام ترک اعتیاد اجباری

مردان خشن بی‌محابا وارد خانه شدند و یکراست سراغ مرد ۴۷ ساله لاغراندام رفتند. آنها مدعی بودند برای گرفتن آزمایش و بردن مرد مذکور به مرکز ترک اعتیاد وارد خانه شده‌اند. عصبانیت و خشم در چهره آنان موج می‌زد و هیچ‌کس جرأت قد علم‌ کردن در برابرشان را نداشت اما مرد ۴۷ ساله مقاومت کرد. در این هنگام بود که مردان خشن او را زیر مشت و لگد گرفتند تا زهر چشمی بگیرند. مرد لاغراندام قصد فرار داشت که ناگهان یکی از آنها «پشت‌پایی» انداخت و مرد معتاد با سینه نقش بر زمین شد. مرد بر اثر صدمات وارده بیهوش شده بود که صدای آژیر خودروی اورژانس به گوش رسید و مصدوم به بیمارستان امدادی مشهد انتقال یافت. ساعاتی بعد، پزشکان بیمارستان مرگ مرد ۴۷ ساله را تأیید کردند و این‌ گونه پرونده‌ای در اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان‌ رضوی شکل گرفت.

روایت دوم: زندانی‌ شدن در کمپ برای تسویه‌حساب

اما در ماجرای هولناک دیگری که بیست‌وهفتم خرداد گذشته در مشهد رخ داد، پرده‌ای دیگر از شکنجه‌های مخوف در مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد نمایان شد. آن روز مرد جوان در محل کارش بود که ناگهان پنج نفر به سمت او حمله‌ور شدند و در حالی‌ که او را کتک می‌زدند، دست، پاها و چشم‌هایش را بستند و داخل خودرویی زردرنگ انداختند. مرد جوان وقتی چشم‌هایش را گشود که کنار معتادان دیگری در یک مرکز غیرمجاز ترک اعتیاد قرار گرفته بود. اعتراض این مرد با ضرب و جرح شدیدی همراه شد که بار دیگر دست و پاهایش را بستند و به شیوه خودشان شکنجه‌ها را آغاز کردند. ربایندگان این مرد مدعی بودند که برای آزادی از این مکان باید مبالغ میلیونی پرداخت کند. این مرد که پس از ۳۰ روز تحمل شکنجه‌های جسمی و روانی از آن مکان مخوف آزاد شده بود، با تسلیم شکوائیه‌ای از آدم‌ربایان شکایت کرد. او مدعی بود پرونده کلاهبرداری میلیاردی در دادگاه داشته و طرفین پرونده برای آن که او نتواند در جلسات محاکمه حضور یابد تا رأی به نفع آنان صادر شود، به این شگرد متوسل شده‌اند و به بهانه اعتیاد، او را ربوده و در مرکز غیر مجاز ترک اعتیاد زندانی کرده‌اند.

روایت سوم: انتقام‌گیری از همسر در کمپ ترک اعتیاد

پرونده دیگری که در دایره مبارزه با آدم‌ربایی پلیس آگاهی خراسان‌ رضوی مطرح شده است، مربوط به انتقام‌گیری زن جوان از همسرش است که قصد داشت با این ترفند، او را ادب کند. این زن که پس از بروز اختلافات خانوادگی به مشهد آمده بود، با آدم‌ربایان مرکز غیرمجاز ترک اعتیاد تماس می‌گیرد تا همسر معتادش را ترک بدهند و این‌گونه مرد مذکور در چنگ آدم‌ربایان گرفتار و به یکی از مراکز غیر قانونی ترک اعتیاد منتقل می‌شود تا این که پلیس، پشت پرده این ماجرا را کشف کرد. یکی دیگر از افرادی که موفق به فرار از شکنجه‌گاه مخوف شده بود، در شکایت خود به پلیس نوشت: سه روز در شکنجه‌گاه بودم، طی این مدت، انواع شکنجه‌های جسمی شدید و روحی و روانی را تحمل کردم و حتی مورد سوءاستفاده‌های مالی قرار گرفتم. آن صحنه‌ها آن‌ قدر وحشتناک بود که حتی در تصور انسان نمی‌گنجد؛ بستن دست و پاها با زنجیر و انداختن معتادان در آب سرد حوض، تنها بخشی از این شکنجه‌ها در مکان‌های غیر‌ بهداشتی است که حتی اجازه تماس گرفتن با خانواده را هم نداشتم. آنجا باید از لوازم بهداشتی مشترک استفاده می‌کردیم و حتی مایع دستشویی نداشتیم.

۱۵ سال زندان برای معتادربایان

رئیس پلیس آگاهی خراسان‌ رضوی با تأیید رشد و فعالیت غیر مجاز مراکز ترک اعتیاد به روزنامه خراسان می‌گوید: «جمع‌آوری معتادان یا برخورد با آنان، فقط با دستور قضایی و رعایت حقوق شهروندی امکان‌پذیر است و در صورتی که افرادی به‌صورت خودسرانه اقدام به جمع‌آوری معتادان کنند و برای این کار به زور و تزویر متوسل شوند، مرتکب جرایم خشن مانند آدم‌ربایی شده‌اند که مجازات سنگینی در پی دارد.»

سرهنگ کارآگاه حمید رزمخواه توضیح می‌دهد: «در برخی پرونده‌ها مشاهده شده است که افرادی خودسرانه و برای بردن فرد معتاد به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کرده‌اند که این افراد مجرم هستند و در صورتی که خانواده فرد معتاد را نیز ملزم به پرداخت وجه کنند، به اتهام اخاذی نیز محاکمه خواهند شد.»

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به این که فقط پلیس و ضابطان دستگاه قضایی، حق دستگیری معتادان یا معرفی آنها به مراکز ترک اعتیاد را دارند، بیان می‌کند: «اگر افرادی حتی با معرفی و رضایت خانواده، فرد معتاد و بدون رأی دادگاه، او را به‌ طور غیر قانونی به مرکز ترک اعتیاد منتقل کنند، برابر ماده «۶۲۱» قانون به جرم آدم‌ربایی تحت تعقیب قرار می‌گیرند که در نهایت باید منتظر مجازات سختی مانند ۱۵ سال زندان باشند.»

سرهنگ رزمخواه همچنین به پرونده‌هایی اشاره کرد که محتویات آن نشان می‌دهد افرادی که اجیر شده کمپ‌های غیر مجاز ترک اعتیاد هستند، برای اقدامات مجرمانه خود از عناوین مأمور انتظامی، جلب، احضار و… استفاده می‌کنند که این افراد و آمران آنها نیز مرتکب جرم شده‌اند و باید پاسخگو باشند.»

اشتراک گذاری پست