قانون مالیات بر ارزش افزوده بسیاری از کارگاه های طلا سازی را تعطیل کرد

قانون مالیات بر ارزش افزوده بسیاری از کارگاه های طلا سازی را تعطیل کرد

در نشست خبری همایش ملی هنر و صنعت طلا و جواهر برنامه های این همایش تشریح شد و در مورد دریافت مالیات برارزش افزوده از صنعت طلا عنوان شد که این اقدام لطمات زیادی را به صنعت طلا وارد کرده و منجر به تعطیلی بیش از ۴ هزار کارگاه طلا شده است.

 نشست خبری همایش ملی هنر صنعت و جواهر امروز ۱۸ اسفند ماه برگزار شد.
در این نشست سلیمان مددپور-  دبیر همایش ملی هنر و صنعت طلا و جواهر ایران گفت: این همایش قرار است با هدف بررسی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، حمایت از تولید ملی در هنر و صنعت طلا و جواهر و بررسی تاثیر ورود فناوری بر آن برگزار می شود.

وی ادامه داد: براساس این قانون ٩ درصد از کل تولیدات طلا به عنوان مالیات کسر می شود و این در حالی است  که باید مالیات از اجرت ساخت کسر شود.  قانون مالیات برارزش افزوده موجب فروپاشی صنعت طلا و جواهر شده است و کشورهایی مانند ترکیه با استفاده از این فرصت به بازار طلا ایران وارد شده اند.

دبیر همایش ملی هنر و صنعت طلا اظهار امیدواری کرد که با برگزاری این همایش بتوان راهکارهای اجرایی که از طرف فعالان این حوزه به دولت و مجلس ارائه می شود جهت از میان برداشتن مشکل مالیات بر ارزش افزوده به دولت و مجلس ارائه دهیم.

در بخش دیگری از این نشست حسین پنداروند – عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان طلا و جواهر استان تهران – گفت: در سال های قبل ایران در صنعت طلا صادرات محور بوده است و اکنون اگر بتوانیم تولید داخلی را تامین کنیم مانع از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور می شویم.

وی ادامه داد: امروز در دنیا  گردش مالی طلا و جواهر بیش از  یک هزار میلیارد دلار است که ایران به دلیل تقبل مردم در خرید این محصول سهم مناسبی در این بازار دارد. صنعت طلا برای جوانان جذاب است و می تواند به ایجاد اشتغال کمک کند.

عضو هیئت مدیره انجمن کارفرمایان طلا و جواهر ادامه داد: در حال حاضر دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی تلاش می کند و انتظار فعالان صنعت طلا این است که دولت این صنعت را هم مورد حمایت قرار دهد.

پنداروند تصریح کرد: طی دو سال گذشته چهار هزار و ٢٠٠ کارگاه طلا و زیورآلات در  کشور تعطیل شده که بیکاری ٣٠ هزار و ٢٠٠ نفر و باطل شدن ۷۵۰ پروانه کسب را در تهران به دنبال داشته است.

همایش ملی هنر و صنعت طلا و جواهر ایران  روز شنبه ۲۱ اسفند ماه برگزار می شود.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری پست