صفرها مزاحم اسکناس ها

صفرها مزاحم اسکناس ها

سیاستمداران اروپا چگونه به مقابله با صفرها پرداختند

 

صفرها مزاحم اسکناس ها

چاپ اسکناس های درشت در سراسر کشورهای جهان نشان دهنده پدیده ای بود که در اصطلاح اقتصادی تورم فزاینده یا به تعبیر دیگر hyperinflation نامیده می شود. تورم فزاینده به معنای افزایش مداوم نرخ تورم در یک کشور است به گونه ای که از کنترل دولت و مقامات اجرایی اقتصادی خارج شود و هیچ راهکاری نتواند این مشکل اقتصادی را تحت کنترل درآورد. اقتصاددانان تورم فزاینده را چرخه تورمی اقتصاد می دانند که هیچ تمایلی به تعادل ندارد. در این شرایط ارزش پول ملی نیز تنزل می یابد و برای تامین کوچک ترین نیاز حیاتی زندگی باید میلیون ها و گاهی میلیاردها واحد از پول کشور را در اختیار داشت. در مورد اینکه چگونه می توان به وجود تورم فزاینده در یک کشور پی برد اختلاف نظر های زیادی بین اقتصاددانان وجود دارد ولی تمامی اقتصاددانان برجسته جهان بر یک مساله تاکید دارند. آنها بر این باورند که زمانی که تورم در هر ماه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد نشانه اولیه ایجاد تورم فزاینده در اقتصاد است. مطالعات نشان می دهد آلمان کشوری است که تاکنون بالاترین تورم را تجربه کرده است. این کشور در فاصله سال های ۱۹۲۲ میلادی تا سال ۱۹۲۳ میلادی با تورمی بیشتر از ۲۰ میلیارد درصد روبه رو بود و یکی از راهکارهای این سرزمین برای ممانعت از افزایش بیش از اندازه تورم چاپ اسکناس های درشت بود. هم اکنون نیز بارزترین حالت این مساله در کشور زیمبابوه نمایان است. این کشور که در سال های اخیر همواره با رشد تورم روبه رو بود در ماه جولای سال جاری تورمی بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار درصد را تجربه کرد و اسکناس هایی با تعداد صفرهای زیاد برای تامین خواسته های پولی مردم چاپ کرد.

 

آلمان

آلمان در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی شاهد افزایش تورم تا مرز ۲۵/۳ میلیارد درصد در هر ماه بود. به تعبیر بهتر در این زمان قیمت کالاهای مصرفی هر ۴۹ ساعت دو برابر می شد. در چنین شرایطی بانک مرکزی کشور آلمان اقدام به چاپ اسکناس های درشت کرد زیرا اسکناس هایی با مبالغ پایین هیچ کاربردی در اقتصاد نداشت. در این زمان نیز بانک مرکزی در اولین گام اسکناس های ۵۰ میلیون مارکی چاپ کرد ولی با گذشت زمان و برای تامین نیاز پولی مردم اسکناس های ۵۰ میلیارد مارکی توسط این سازمان پولی آلمان به چاپ رسید. سپس اسکناس های ۱۰۰ میلیارد مارکی در این کشور چاپ شد و رکورد چاپ اسکناس جهان را شکست.

 

مجارستان

در فاصله سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۶ میلادی این کشور نیز تورم فزاینده ای را تجربه کرد. در این زمان نرخ تورم در این کشور ۱۹/۴ ضربدر ۱۰ به توان ۱۶ بود و قیمت کالاهای موجود در بازار این کشور در هر ۱۵ ساعت دو برابر می شد. این مساله بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در این سرزمین اتفاق افتاد. همین مساله سبب شد بانک مرکزی عکس العمل نشان دهد. قبل از ایجاد تورم فزاینده بزرگ ترین اسکناسی که در این کشور چاپ شده بود اسکناس های هزار پزویی بود. اما در اواخر سال ۱۹۴۵ میلادی این کشور برای تامین نیاز مردم اقدام به چاپ اسکناس هایی با ارزش ۱۰ میلیون پزو کرد. اما این پایان کار نبود. با گذشت کمتر از شش ماه حتی اسکناس هایی با ارزش ۱۰ میلیون پزو نیز برای مردم قابل استفاده نبود و اسکناس های درشتی که به سختی می توان نامی برای آن انتخاب کرد، چاپ شد. اسکناس هایی که روی آنها ۲۰ صفر وجود داشت. در این زمان نرخ تورم در کشور مجارستان معادل ۱۹/۴ ضربدر ۱۰ به توان ۱۸ بود در حالی که اسکناس های چاپ شده برابر با ۱۰ به توان ۲۰ بود. در نیمه دوم سال ۱۹۴۶ میلادی باز هم اسکناس های درشت تری در این کشور چاپ شد. در این زمان اسکناس هایی با ۲۱ صفر چاپ شد؛ اسکناس هایی که برابر با ۲ ضربدر ۱۰ به توان ۲۱ بود. ولی در اواخر این سال مشکل کشور حل شد و واحد پول قدیمی با واحدی جدید جایگزین شد و تمامی صفرها از روی اسکناس ها حذف شد. مجارستان رکورد بزرگ ترین اسکناس ها را در تاریخ جهان به خود اختصاص داده است. 

 

یونان
زمانی که یونان در فاصله سال های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ میلادی تحت اشغال نیروهای آلمانی قرار گرفت تورم این کشور در هر ماه برابر با ۵۵/۸ میلیارد درصد بود به تعبیر بهتر در این دوران در هر ۲۸ ساعت قیمت کالاها در این کشور دو برابر می شد و زندگی میلیون ها انسانی که در این سرزمین زندگی می کردند با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود. تورم کشور یونان از سال ۱۹۴۱ میلادی شروع شده است ولی بیشترین نرخ تورم در سال های ۱۹۴۳ و ۱۹۴۴ میلادی بود. این کشور در سال ۱۹۴۳ میلادی برای تامین نیاز پولی مردم اسکناس های ۲۵ هزار دراخمایی چاپ کرد ولی این اسکناس ها نتوانست برای مدت زیادی مورد استفاده مردم قرار گیرد. به همین دلیل در سال ۱۹۴۴ میلادی چاپ اسکناس های تازه یی در این کشور آغاز شد که روی آنها ۱۴ عدد صفر و یک عدد یک نمایان بود. به تعبیر بهتر این اسکناس ها ارزشی معادل ۱۰ به توان ۱۴ داشت. به هر حال این روند ادامه داشت تا اینکه در اواخر سال ۱۹۴۴ میلادی و بعد از اتمام فرآیند تورم فزاینده بانک مرکزی یونان با عرضه واحد پول جدید صفرهای پول یونان را حذف کرد.

 

یوگسلاوی
این کشور در فاصله ماه اکتبر سال ۱۹۹۳ میلادی تا ژانویه سال ۱۹۹۴ میلادی با تورم فزاینده روبه رو بود. در این زمان نرخ تورم در این کشور ۵ ضربدر ۱۰ به توان ۱۵ بود و قیمت کالاهای مصرفی هر ۱۶ ساعت دو برابر می شد. البته فرآیند تورمی در این کشور از سال ۱۹۸۹ میلادی آغاز شده بود. در سال ۱۹۹۳ میلادی این فرآیند تسریع شد و اقتصاددانان تشخیص دادند اقتصاد یوگسلاوی دچار بیماری تورم فزاینده است. به هر حال این کشور که در سال ۱۹۸۸ میلادی دارای اسکناس های ۵۰ هزار دیناری بود در سال ۱۹۸۹ میلادی و در آغاز فرآیند تورمی اقدام به چاپ اسکناس های دو میلیون دیناری کرد. در سال ۱۹۹۳ میلادی اسکناس های ۱۰ میلیارد دیناری در این کشور چاپ شد و پیش از اتمام سال ۱۹۹۳ میلادی اسکناس هایی در این کشور با ارزش ۵۰۰ میلیارد دینار چاپ شد. به هر حال با آغاز سال ۱۹۹۴ میلادی و تعدیل وضعیت اقتصادی این کشور ارزش پول کشور نیز اصلاح و صفرها از واحد پول یوگسلاوی حذف شد.

ترکیه
ترکیه در دهه ۱۹۹۰ میلادی با مشکل تورم دست و پنجه نرم می کرد. این تورم فزاینده در ترکیه در سال ۲۰۰۱ میلادی موجب رکود اقتصادی این کشور شد. به هر حال بیشترین تورم در این کشور در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ میلادی بود و در همین زمان چاپ اسکناس های درشت در ترکیه آغاز شد. در سال مذکور این کشور اقدام به چاپ اسکناس های یک میلیون لیره کرد و با گذشت کمتر از یک سال اسکناس های ۲۰ میلیون لیره در این کشور چاپ شد. به هر حال با تلاش های دست اندرکاران اقتصادی این کشور در سال های اخیر توانسته است تورم یک رقمی را تجربه کند و در همین زمان حذف صفر از واحد پول این کشور آغاز شد. هم اکنون اقتصاد ترکیه با گذشت بیش از یک دهه مشکلات فراوان در آرامش به سر می برد.

زیمبابوه
این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی با مشکل تورم فزاینده مواجه شد. نرخ رشد تورم در این کشور از آغاز دهه جاری یعنی با آغاز قرن بیست و یکم میلادی شروع شد ولی در یک سال گذشته به رقمی مشکل ساز در این سرزمین تبدیل شده است. هم اکنون تورم رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی در این کشور ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار درصد است در حالی که در ماه های آغازین سال جاری میلادی نرخ تورم رسمی در این کشور برابر با ۵۰ هزار درصد بوده است. در چنین شرایطی بانک مرکزی زیمبابوه که در سال ۲۰۰۶ میلادی به منظور ساماندهی اسکناس ها چند صفر را از پول ملی حذف کرده بود دوباره ناچار به چاپ اسکناس های درشت شد. در اخبار شنیده می شود در روزهای اخیر اسکناس های ۱۰۰ میلیارد دلاری زیمبابوه و ۵۰۰ میلیارد دلاری زیمبابوه چاپ شده است ولی مشکل موجود در اقتصاد این کشور همچنان ادامه دارد.

اشتراک گذاری پست