سوئیفت چیست؟

سوئیفت چیست؟

سوئیفت چیست؟

سوئیفت، جامعه تعاونی ارتباطات مالی بین بانکی بین المللی است.

نقش و هدف سوئیفت

سرعت بخشیدن به نقل و انتقالات مالی و اطلاعاتی بین بانکها با یکدیگر و موسسات مرتبط غیر بانکی پذیرفته شده، مانند دلالان، صرافان، موسسات سرمایه گذاری، ترخیص کنندگان و واسطه های پول با بانکها است. برای این منظور سوئیفت زبانی یگانه در مناسبات بانکها فراهم آورده است، که تنها تعدادی پیام استاندارد را در بر می گیرد.

شبکه سوئیفت

دسترسی مستقیم به سیستم های بانکی و کارگزاران مربوط را در سراسر جهان با سرعت بسیار بالا ممکن می سازد و امکان انجام عملیات حسابداری مربوط را به یاری پیامهای استاندارد با همان سرعت فراهم می آورد.

برخی از زمینه های فعالیت خدمات شبکه سوئیفت

شامل حواله های بانکی، پرداخت ها، صورتحساب های بانکی، معاملات و تبدیلات ارز، بروات وصولی، اعتبارات اسنادی، معاملات سهام بین بانک ها، گزارش مالی حساب ها و صورتحساب ها می باشد.

علاوه بر پیام های عملیات بانکی، شبکه سوئیفت، اخبار و اطلاعات دیگری را نیز در اختیار اعضاء می گذارد. مثلا “با استفاده از این شبکه می توان از خبر ادغام بانک ها یا تغییر در عملکردهای سیستم آنها مطلع شد. همچنین در صورت سرقت اسناد یک بانک، مشخصات اسناد مسروقه فورا” از طریق شبکه سوئیفت به سراسر جهان اطلاع داده می شود. چنین تحولاتی به صورت بخشنامه از طریق سیستم سوئیفت به تمام بانکها مخابره می شود. هر بانک عضو سوئیفت به سایر شعبه های خود در سراسر دنیا و همچنین با تک تک بانک های دیگری که عضو شبکه سوئیفت هستند، دسترسی راحت و مستقیم شبانه روزی دارد.

در مراسلات بانکی که از طریق سوئیفت انجام می گیرند، امنیت بالائی تضمین می شود. سیستم ایمنی سوئیفت دارای چند مرحله فیزیکی، تکنیکی و پردازشی است. از این رو راه استفاده غیر مجاز در آن بسته شده و از ورود هرگونه پیام بانکی غیر مجاز به داخل سیستم جلوگیری می شود.

تمام پیامها به صورت کد ارسال و دریافت می شوند و نمی توان هیچگونه تاثیری روی پیامها گذارد، یعنی کسی نمی تواند آنها را دستکاری کند. سیستم مخابره پیام چنین است، وقتی پیام بانکی از مبدا مخابره می شود، بین راه و قبل ازآنکه به مقصد برسد، شکل آن از حالت اولیه خارج می شود و به ترکیب نامانوسی در می آید که برای شخص ثالث قابل خواندن و تشخیص نیست. پیام همین که به مقصد می رسد، دوباره به حالت اول بر می گردد.

عملیات بانکی بین المللی از طریق سوئیفت به سرعت اجراء می شود و ارسال هر پیام بیش از چند ثانیه طول نمی کشد. از آنجا که امور مربوط به تایید ، تشخیص و اعتبار پیام با روشهای کنترل انجام می شود، عملیات بانکی سریع و بدون نیاز به تایید اضافی صورت می گیرد. به علاوه شبکه، رمز را به طور (خودکنترل) شناسائی می کند که این نیز به سرعت عملیات می افزاید.

شبکه سوئیفت، احتمال اشتباه در پیامهای بانکی را کاهش می دهد. در نتیجه احتمال پرداخت های مضاعف به حداقل رسیده و امکان مخدوش یا گم شدن پیام از بین می رود. پیامهای بانکی سوئیفت، که دارای استاندارد های خاص خود است، به طور اتوماتیک مخابره می شوند. تمامی اعضاء درون شبکه از زبانی یگانه و استاندارد بهره می گیرند که سبب افزایش دقت و سرعت می شود. لازم به توضیح است که این شبکه بطور شبانه روزی کار می کند و از نظر زمانی محدودیتی ندارد.

بایستی اضافه شود، زمینه تشکیل سوئیفت در جهان از اوایل دهه ۱۹۶۰ فراهم شد که رشد سریع بانکداری سبب شده بود، بانک ها به دنبال سرویس ها و خدمات با کارایی بالا باشند. در۱۹۷۱ تعدادی از بانکهای بزرگ جهان تصمیم گرفتند از طریق یک سیستم ارتباطی به یکدیگر متصل شوند و سرانجام درسال ۱۹۷۳ ((جامعه تعاونی ارتباطات مالی بین بانکی بین المللی )) (سوئیفت) درکشور بلژیک توسط ۲۵۰ بانک اروپائی وآمریکائی تشکیل شد و از ۱۹۷۷ مورد بهره برداری قرار گرفت. شبکه یک جامعه تعاونی بلژیکی است که به وسیله اعضاء آن اداره می شود و مالکیت آن نیز به تناسب سهام اعضاء است. درضمن یاد آوری می شود که، تعدادی از بانکهای ایرانی، مانند بانک مرکزی، بانک ملی، بانک صادرات، بانک تجارت و بانک سپه عضو شبکه سوئیفت می باشند.

اشتراک گذاری پست