سند تک برگ

سند تک برگ

سند تک برگ
و مراحل اخذ سند تک برگی

 

نگهداری از سند های قدیمی و اصطلاحاً منگوله دار کاری نسبتا سخت و نیازمند مراعات برخی مصالح است، زیرا در طی زمان دچار فرسودگی، پارگی، از بین رفتن، کمرنگ و ناخوانا شدن نوشته ها و … می‎شود، از طرف دیگر چون به صورت دستنویس تنظیم می‎شدند مشکلاتی از قبیل بد خط بودن، ناخوانا بودن، غلط‎های انشایی و املایی و …. را داشتند و قابل جعل و …. بودند. با توجه به مشکلاتی که گفته شد و سایر مشکلاتی که وجود داشت بحث تعویض سند های قدیمی با سند های جدید و اصطلاحاً تک برگی مطرح شده است.

 

ویژگی های سند تک برگی:

 1. سند های تک برگی به صورت مکانیزه تهیه شده و مشکلات بد خطی و …. را ندارد.
 2. دارای هلوگرام می‎باشد که به راحتی قابل جعل نیستند.
 3. سندهای تک برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی‌تری نسبت به سندهای منگوله دار و قدیمی در خود دارند و با تکیه بر این اسناد، مشکلاتی مثل: ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین‌ها و املاک مجاور اتفاق نمی‌افتد.
 4. با هر بار نقل و انتقال مال موضوع سند، یک سند تک برگی جدید برای خریدار صادر می‎شود، بنابراین مشکل فرسودگی سند و دست به دست گشتن آن هم حل می‎شود.
 5. ثبت کامل، سیستمی و یکپارچه اطلاعات ملک و درج اطلاعات مالک و به روزرسانی اطلاعات در هر انتقال از ویژگی‌های دیگر سندهای تک برگی است.

نکته: در این سندها خبری از اطلاعات مربوط به نقل و انتقال ملک وجود ندارد و در نگاه اول، بدون مراجعه به اداره ثبت نمی‌توان چنین اطلاعاتی را در مورد ملک یا زمین مورد نظر به دست آورد. از طرفی با وارد شدن این اطلاعات در سامانه اداره ثبت اسناد، دسترسی های اداره‎ای به اطلاعات این اسناد راحت تر شده است.

 

مراحل گرفتن سند تک برگی:

 

 • حالت اول:

تبدیل سند منگوله دار قدیمی به سند تک برگ:

سند منگوله دار قدیمی‎دارید و قصد دارید آن را به سند تک برگ تبدیل کنید:

در این حالت به یکی از دفاتر اسناد رسمی واقع در شهر محل وقوع ملک مراجعه نمایید و با ارائه اصل سند مالکیت قبلی، اصل بنچاق، اصل خلاصه معامله، اصل مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه) درخواست تعویض سند را بنمایید. دفترخانه اسناد رسمی مدارک را به اداره ثبت انتقال داده و سند تک برگی توسط اداره ثبت صادر و به آدرس پستی اعلام شده ارسال می‎گردد.

 

 • حالت دوم:

نحوه انتقال سند در معامله خرید ملک جدید:

ملک جدید خریده اید و می‎خواهید انتقال سند انجام دهید:

در این حالت می‎بایست به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد.

دفترخانه ابتدا از اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه استعلام در خصوص وضعیت ملک میگیرد تا مشخص شود آیا ملک قابل نقل و انتقال می‎باشد یا خیر؟ آیا مالکیت مالک نسبت به ملک محرز است یا خیر؟ و …..

همچنین دفترخانه برگ استعلام از شهرداری (و در روستاها استعلام از جهاد کشاورزی) و دارایی را به مراجعه کننده تحویل میدهد و پس از اخذ پاسخ استعلام ها، انتقال مالک ثبت شده و سند تک برگی توسط اداره ثبت صادر و به آدرس پستی اعلام شده ارسال می‎گردد.

 

نکته: اگر سند مالکیت قبلی گم شده یا از بین رفته یا اتفاقاتی از این دست، قبل از اقدام برای گرفتن سند تک برگی باید برای گرفتن سند المثنی اقدام کنید.

در نهایت بعد از پرداخت هزینه های لازم؛ سند تک برگی از طریق پست برای شما ارسال می‎شود.

 

مدارک لازم جهت دریافت سند تک برگ:

 1. اصل سند مالکیت قبلی
 2. اصل بنچاق
 3. اصل خلاصه معامله
 4. اصل مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 5. حضور خود شخص مالک

نکته: در اسناد تک برگی حتی اگر شما یک دهم دانگ از یک ملک را داشته باشید، برای شما یک سند تک برگی یک دهم دانگی صادر می‌شود. این موضوع در سندهای منگوله‌دار دفترچه‎ای به سختی انجام می‌شد و میبایست با درخواست رسمی مالکین ملک مشاعی صورت می‌گرفت.

 

اشتراک گذاری پست