راهیابی دلالان به بازار وکالت

راهیابی دلالان به بازار وکالت

آزمون وکالت، قضاوت، سردفتران و مشاوران حقوقی از جمله آزمون‌های مرتبط رشته حقوق، فقه و مبانی حقوق است. از بین آزمون‌های مرتبط و مختلف مربوط به رشته حقوق، آزمون وکالت از شهرت و علاقه خاصی بین دانشجویان این رشته برخوردار است. به همین علت هر ساله تب و تاب و شور و اشتیاق برای شرکت و قبولی در بین فارغ‌التحصیلان رشته حقوق موج می‌زند.

راهیابی دلالان به بازار وکالت

ورود به دنیای وکالت آروزی بسیاری از جوانانی است که دارای تحصیلات مرتبط با این شغل هستند.امروزه وکالت یکی از مورد احترام‌ترین شغل‌های دنیا است اما برای رسیدن به این جایگاه، باید مسیر طولانی و البته سختی را طی کرد. برای گرفتن پروانه وکالت دادگستری و کانون وکلا، متقاضیان باید در آزمون وکالت دادگستری و کانون وکلا شرکت کنند. آزمون وکالت، قضاوت، سردفتران و مشاوران حقوقی از جمله آزمون‌های مرتبط رشته حقوق، فقه و مبانی حقوق است. از بین آزمون‌های مرتبط و مختلف مربوط به رشته حقوق، آزمون وکالت از شهرت و علاقه خاصی بین دانشجویان این رشته برخوردار است. به همین علت هر ساله تب و تاب و شور و اشتیاق برای شرکت و قبولی در بین فارغ‌التحصیلان رشته حقوق موج می‌زند.

این آزمون هر ساله توسط کانون وکلای دادگستری و کانون وکلای مرکز، به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود. وکلای پذیرفته شده از طریق آزمون قوه قضائیه بعد از طی مراحل کارآموزی وکیل پایه دو می‌شوند، در حالیکه وکلای کانون وکلا بعد از طی دوران کارآموزی پروانه‌ وکالت پایه یک دریافت می‌کنند.

اشتیاق و فضای رقابتی بالای داوطلبان در این آزمون به اندازه‌ایست که باعث شده تا رقابت و سرمایه‌گذاری در آموزشگاه‌های آمادگی آزمون وکالت تبدیل به یک، دو ماراتن و یک بنگاه اقتصادی برای جذب دانشجو شود. آزمون وکالت امسال فارغ از تمامی حواشی، هیجان و استرس‌های موجود همیشگی، حاشیه جدیدی هم در رابطه با اضافه شدن مدت ۱۵ دقیقه‌ای به آزمون وکالت و شایعه سخت‌تر شدن آزمون نسبت سال قبل دارد و این جریان عامل شده تا استرس این آزمون برای داوطلبان دوچندان شود

آموزشگاه‌هایی که تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد تأثیر را در قبولی فرد دارند، وسیله‌ای برای خالی کردن جیب دانشجویان متقاضی شده‌اند. تعداد زیادی از این آموزشگاه‌ها بدون سطح‌بندی دانشجویان حقوق، اقدام به معرفی کتب‌ ویژه مؤسسات خود می‌کنند و با تحت فشار قرار دادن دانشجو باعث عدم تمرکز برای درس خواندن می‌شوند چرا که تمامی این آموزشگاه‌ها نگاهی غیر از نگاه اقتصادی ندارند.

در کنار اوضاع نامناسب و استرس‌زای این آموزشگاه‌ها، دلالان و سودجویان بازار داغ آزمون وکالت از تکاپو و دلالی دست نکشیده‌اند و با تمام قوا از این فرصت داغ، برای کلاهبرداری و سودجویی نهایت استفاده را می‌برند.

نمونه بارز این سودجویی فروش سوالات آزمون وکالت است. اخیرا در تهران خبری مبنی بر فروش سوالات آزمون وکالت منتشر شد، فروش سوالات آزمون وکالت با قیمت‌هایی نجومی در حالی صورت گرفته که هنوز کانون وکلا اقدام به طرح حتی یک سوال هم نکرده است.

بازار داغ کلاهبرداری و فعالیت‌های پرهزینه‌ آموزشگاه‌های حقوقی، به علت شهرت آزمون وکالت و به ویژه در نزدیکی برگزاری این آزمون حساس و سرنوشت‌ساز برای فارغ‌التحصیلان حقوق، موجب شد تا مصاحبه‌ای در این رابطه با رئیس کانون وکلای استان همدان داشته باشیم.

 

جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان با افزودن زمان آزمون وکالت

 

رئیس کانون وکلای استان همدان در رابطه با اضافه شدن زمان آزمون وکالت و سخت شدن سوالات این آزمون به خبرنگار ایسنا گفت: هیچ فردی به غیر از طراحان سوال تا زمان برگزاری آزمون و پخش شدن سوالات بین داوطلبان از سطح سوالات خبر ندارد، اضافه شدن مدت زمان آزمون وکالت به علت درخواست جمعی از داوطلبان در شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون وکلا است چرا که براساس مستندات تعداد زیادی از داوطلبان فرصت پاسخگویی به سولات را پیدا نمی‌کنند.

مهدی غلامی‌جلال در تشریح اضافه شدن مدت زمان آزمون وکالت توضیح داد: درس‌های مهم و سخت آزمون وکالت، همواره جزء درس‌های آخر دفترچه آزمون است به همین علت ممکن است داوطلبی با دانش کامل اصول فقه در جلسه حاضر شده باشد اما زمان کم فرصت پاسخگویی به سوالات این درس را به او نمی‌دهد به همین علت اضافه شدن مدت زمان آزمون ربطی به سخت شدن آزمون ندارد بلکه فرصتی است تا حقی از داوطلبی ضایع نشود.

وی با بیان اینکه طراحان سوالات آزمون وکالت هر ساله محرمانه توسط اتحادیه سراسری کانون وکلا گزینش می‌شوند، اظهار کرد: روش طراحی سوالات به گونه‌ای است که در یک روز به صورت کاملا محرمانه برای هر درس ۷ تا ۸ نفر از اساتید برجسته دانشگاه‌ها و البته عضو کانون وکلا انتخاب می‌شوند و تعدادی سوال نیز از بانک سوالات اتحادیه سراسری کانون وکلا درنظر گرفته می‌شود.

رئیس کانون وکلا استان همدان در رابطه با چگونگی به‌کارگیری منابع در آزمون وکالت، مطرح کرد: تا حدامکان به طراحان سوالات توصیه می‌شود به سرفصل‌های دانشگاهی توجه شود و از طرح سوالاتی که دارای اختلاف نظراتی هستند، پرهیز شود چرا که منبع اصلی آزمون وکالت، قانون، به ویژه رأی وحدت رویه است.

 

تاکنون سوالات آزمون وکالت زودتر از موعد منتشر نشده

 

وی با تأکید بر اینکه تا کنون سوالات آزمون وکالت زودتر از موعد منتشر نشده است، خاطرنشان کرد: هر ساله سودجویان و کلاهبرداران سعی می‌کنند با انتشار اخبار دروغ مبنی بر لو رفتن سوالات جیب‌های خود را مملو از پول کنند که این موضوع نیازمند عدم توجه داوطلبان به این موضوعات حاشیه‌ای است.

غلامی‌جلال با بیان اینکه تأثیر موفقیت آموزشگاه‌های آمادگی آزمون وکالت تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد است، عنوان کرد: برند یک آموزشگاه در قبولی آزمون وکالت مهم نیست بلکه مهم شخص مدرسی است که در این آموزشگاه‌ها تدریس می‌کند همچنین باید به یاد داشت که عامل موثر در قبولی، داشتن پشتوانه علمی قابل قبول است و بهترین آموزشگاه‌های کشور تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد تأثیر در قبولی دارند.

وی با تأکید بر اینکه آموزشگاه‌ها تنها نگاه اقتصادی نسبت به داوطلب دارند، بیان کرد: آموزشگاه‌ها همانند نمای زیبای ساختمان هستند و علم و دانش داوطلب دیوارهای این ساختمان را تشکیل می‌دهند، پس اگر دیوار استحکام نداشته باشد، زیباسازی آن بی‌فایده خواهد بود. این آموزشگاه‌ها بدون سطح‌بندی، اقدام به برگزاری آزمون‌های آزمایشی می‌کنند و با معرفی کتب ویژه آموزشگاه، باعث گمراهی داوطلبان می‌شوند.

 

سالانه ۵۰ همدانی در آزمون وکالت پذیرفته می‌شوند

 

وی با اشاره به تعداد افراد قبول شده در آزمون وکالت مطرح کرد: استان همدان هر ساله تنها ۵۰ نفر از داوطلبان را در آزمون وکالت می‌پذیرد.

یکی از اساتید آموزشگاه‌های برتر در همدان نیز با اشاره به اهمیت مطالعه منابع اصلی دانشگاهی در قبولی آزمون وکالت، خاطرنشان کرد: مهمترین عامل در قبولی آزمون وکالت و دیگر آزمون‌های مرتبط با رشته حقوق، مطالعه منابع اصلی و جامع کتب دانشگاهی است و باید از مطالعه کتب متفرقه جلوگیری کرد.

یکی از داوطلبان سال گذشته آزمون وکالت هم با بیان اینکه سال گذشته مبلغی نزدیک به ۱۰ میلیون تومان برای قبولی در آزمون وکالت هزینه کرده بود، یادآور شد: سال گذشته برای شرکت در آموزشگاه‌های مختلف آمادگی آزمون وکالت و آزمون‌های آزمایشی مبلغ نسبتا زیادی را هزینه کردم اما متأسفانه هیچ نتیجه مطلوبی کسب نکردم و امسال مجددا قصد شرکت در این آزمون را دارم.

یکی از دانشجویان حقوق نیز با اشاره به استرس و رقابت زیاد در آزمون وکالت، مطرح کرد: متأسفانه رقابت در این آزمون به قدری زیاد است که دانشجویان به محض ورود به دانشگاه و با شروع نخستین ترم، دغدغه قبولی در آزمون و شرکت در آموزشگاه‌های آمادگی آزمون وکالت را دارند.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری پست