دستور العمل تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

دستور العمل تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

دستور العمل تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

ردیف

مصادیق مجاز در تبلیغات

 ۱مطبوعات دولتی یا مطبوعاتی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند می توانند در راستای تشویق مردم به شرکت در انتخابات، آگهی مبنی بر تشویق به مشارکت انتخاباتی سازمان ها، نهادها، احزاب و گروه ها را منعکس نمایند.
۲پخش تراکت، نصب پوستر و بنر توسط سازمان ها، نهادها، اقشار،گروه ها، جمعیت ها و احزاب قانونی بدون ذکر نام و عکس کاندیداها صرفاً جهت اطلاع رسانی و تشویق مردم برای حضور پرشور در انتخابات در اماکن مجاز (که از سوی شهرداری ها با هماهنگی فرمانداران و بخشداران مشخص می شود).
۳استفاده از تلویزیون های شهری به منظور جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و بدون تبلیغ له یا علیه کاندیدا ها .
۴اعلام نظر شخصیت ها در تایید نامزدها بدون ذکر عنوان و مسئولیت خود، مشروط به اینکه مدرک کتبی مربوط به امضای آنها (شخصیت ها) تسلیم هیات اجرایی انتخابات شده باشد.
۵مجامع و گروه های هر حوزه انتخابیه می توانند حمایت خود را از نامزد مورد نظر کتباً به وی اعلام و نامزد مزبور می تواند حمایت اقشار و گروه های مختلف را در ذیل دو نوع پوستر مجاز و زندگی نامه منتشر نماید.
۶پوستر و عکس در دو فرم مجاز بوده و اندازه آن محدود نشده است و صرفاً باید کاغذی باشد

 •   مقصود از استفاده از دو فرم عکس نیز دو نوع پوستر کاغذی می باشد که به شکل تمام رخ یا نیم رخ و حتی ایستاده به صورت رنگی یا سیاه و سفید چاپ شده باشد .
 •  نوشتن مطالب تبلیغاتی در صدر یا ذیل هر دو نوع فرم عکس بلا اشکال است.
۷استفاده از هرگونه تابلو، بنر، پلاکارد و … در محل ستاد انتخابات (تبلیغاتی) نامزدها.
۸استفاده از تراکت از طرف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری.

 •  مقصود از پلاکارد و تراکت عبارت از هر گونه تبلیغات پارچه ای، کاغذی، مقوایی، فلزی و سیلک است.
 ۹انجام سخنرانی، پرسش و پاسخ از طرف نامزدهای انتخاباتی و طرفداران ایشان در مکانهای مجاز، مشروط به اینکه از بلندگوی ثابت یا سیار در خارج از محیط سخنرانی، استفاده نکنند.
۱۰حضور و فعالیت کارمندان خارج از ساعات اداری جهت فعالیت تبلیغاتی برای نامزدها (به شرط عدم استفاده از امکانات دولتی و عدم استفاده از عناوین شغلی خود).

 

ردیف

مصادیق مجاز در تبلیغات

 ۱۱نامزدهای ریاست جمهوری می توانند با تشکیل یک ستاد اصلی تبلیغات در مرکز کشور، مراکز استانها و شهرستانها، دارای ستادهای فرعی متعدد دیگری (اعم از خواهران و برادران) نیز با مسئولیت ستاد تبلیغات اصلی هر استان و شهرستان باشند. (به شرط معرفی کتبی مسئول ستاد تبلیغات اصلی استان و شهرستان از سوی نامزد یا ستاد تبلیغات مرکزی آنها).

·ستادهای فرعی باید توسط مسئول ستاد تبلیغات شهرستانی نامزد با ذکر محل استقرار و مسئول مربوطه به فرمانداری شهرستان معرفی گردند.

 ۱۲برگزاری هر گونه مراسم و اجتماعات پس از کسب مجوز از وزارت کشور یا استانداری، بر اساس قانون فعالیت احزاب و گروه های سیاسی .
 ۱۳نصب آثار تبلیغاتی مجاز صرفاً در فضاهای مجازی که بدین منظور از سوی شهرداری تدارک دیده شده است. (در شهرستان هایی که شهرداری چنین فضاهایی را آماده کرده باشد).
 ۱۴چاپ زندگینامه و جزوه نامزدها در روزنامه ها و مجلات مربوط به بخش خصوصی در مهلت قانونی تبلیغات.
 ۱۵به منظور جلوگیری از هتک حرمت مقدسات، شایسته است نامزدها جهت تبلیغات از اسماء جلاله، آیات قرآنی و ادعیه در طراحی و تبلیغات مجاز پوسترها و تراکت هایی که در معابر یا مراسمات توزیع می گردد استفاده ننمایند، زیرا ممکن است اسامی مذکور در معابر و در زیر پا قرار گیرد.
 ۱۶استفاده از فضای مجازی و لوح های فشرده برای تبلیغات مجاز در ایام قانونی تبلیغات با رعایت اخلاق انتخاباتی و نیز قانون نحوه فعالیت در فضای مجازی بلامانع است.
 ۱۷پخش و توزیع تراکت، بروشور و عکس های داوطلبین خارج از محیط مسجد، مصلی، مدارس، دانشگاه ها و سایر اماکن عمومی و دولتی در مهلت قانونی تبلیغات.
 ۱۸فعالیت تبلیغاتی مجامع و گروه ها در روزنامه ها و نشریات غیر دولتی.
 ۱۹فعالیت تبلیغاتی نامزدها محدود به زمان است و آغاز آن از تاریخ اعلام اسامی نامزدها توسط وزارت کشور و پایان آن ساعت ۸ صبح روز ۹۶/۰۲/۲۸ می باشد.
 ۲۰حمایت اعضای سازمان های غیر دولتی از نامزدها فقط با عنوان شخصیت حقیقی نه حقوقی و بدون ذکر نام سازمانی که در آن عضو هستند.
 ۲۱هرگونه فعالیت سازمان های غیر دولتی در چارچوب قوانین و مقررات مرتبط برای جلب و افزایش مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری با رویکرد حمایت از اصل انتخابات و بدون معرفی و حمایت از نامزد خاص.
 ۲۲نصب پوستر و عکس تبلیغاتی نامزدها بر روی شیشه اماکن صنفی خصوصی، ساختمان ها و بدنه خودروهای شخصی با کسب اجازه از مالکین آنها.
 ۲۳چاپ اوراق و اقلام تبلیغاتی در چاپخانه ها به شرطی مجاز است که شرایط زیر رعایت شود:

 1. ستاد تبلیغات انتخاباتی نامزد درخواست کتبی و رسمی خود را به چاپخانه اعلام نمایند.
 2. نشانی دقیق چاپخانه و تاریخ چاپ دراوراق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ردیف

مصادیق غیر مجاز در تبلیغات

مستند قانونی
۱
 •  فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی نامزدها له یا علیه نامزدهای ریاست جمهوری از میز خطابه نماز جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد.
 • ·فعالیت کارمندان در ساعات اداری
 •  استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه ها و ادارات، شرکتهای دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و نهادها ومؤسساتی که از بودجه عمومی به هر مقداری استفاده میکنند.
 •  هر نوع برنامه یا مصاحبه در رادیو و تلویزیون با پخش مستقیم یا غیر مستقیم له یا علیه یکی از نامزدهای انتخاباتی
 •  در اختیار قرار دادن امکانات مؤسسات و نهادهایی که داراییآنان از اموال عمومی است برای نامزدها و طدفداران آنان.

توضیح: بر اساس قانون، فهرست مؤسسات عمومی غیر دولتی مصوب ۷۳ و اصلاحات بعدی، مؤسسات عمومی غیر دولتیعبارتند از: شهرداری ها و شرکتهای تابعه آن، بنیاد مستضعفان و جانبازان، بنیاد پانزده خرداد، سازمان تأمین اجتماعی، فدراسیون آماتوری ورزشی، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، مؤسسه های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظرجهاد سازندگی، دهیاریها، سازمان دانش آموزی، هلال احمر، کمیته امداد امام، بنیاد شهید انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته ملی المپیک ایران، سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد امور بیماریهای خاص، کتابخانه حضرت آیه اﷲ مرعشی نجفی(قم)، صندوق بیمه روستاییان و عشایر، جهاد دانشگاهی و صندوق تأمین خسارتهای بدنی

 •  صدور اطلاعیه، اعلامیه و نصب و الصاق پلاکارد توسطادارات، سازمان ها و ارگانهای دولتی، نهادها و اعضای آنها باذکر سمت خود

فعالیت مدیران کل وزارتخانه ها، رؤسای ارگان ها، سازمان های دولتی و دانشگاه ها و سرپرستان آنان در ساعات اداری و استفاده از امکانات دولتی و عناوین شغلی خود.

مواد ۶۸ و ۸۸

قانون انتخابات ریاست جمهوری

 

ردیف

مصادیق غیر مجاز در تبلیغات

مستند قانونی عناوین
۲
 •  درج آگهی یا مطالبی علیه نامزدهای انتخاباتی توسط کلیه رسانه های دیداری، شنیداری، مکتوب، الکترونیک و سایر شبکه های مجازی
 •  نوشتن مطالبی دال بر انصراف حمایت گروه یا اشخاصی از نامزدهای معین توسط کلیه رسانه های دیداری، شنیداری، مکتوب، الکترونیک و سایر شبکه های مجازی
 •  ارتکاب اعمال فوق از طریق غیر مطبوعات توسط شخص یا اشخاص
ماده ۷۴
۳هتک حرمت و حیثیت نامزدهای انتخاباتی در تبلیغات انتخاباتی از سوی داوطلبان ریاست جمهوری و طرفداران آنانماده ۷۱
۴استفاده از هر گونه پلاکارد همچون بنر، پارچه آویز و بیلبورد، سیلک و … (جز در محل ستاد انتخاباتی)، دیوار نویسی و کاروان های تبلیغاتی و استفاده از بلند گوهای سیار در خارج از محیط سخنرانیماده ۵۷ قانون مجلس شورای اسلامی

 

۵تبلیغ نمایندگان نامزدها له یا علیه هر یک از کاندیداها در شعب اخذرأیتبصره ۵ ماده واحده قانون حضور نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری در شعب اخذ رأی
۶اعلام نظر شخصیت ها در تأیید کاندیداها با ذکر عنوان و مسئولیت شان و بدون ارائه مدرک کتبی مربوط به امضای آنان به هیأت اجرایی انتخاباتتبصره ۱ ماده ۵۷ قانون مجلس شورای اسلامی
۷برگزاری راهپیمایی ها و نیز تشکیل اجتماعات در میادین و پارکهای عمومی بدون کسب مجوز از وزارت کشور و استانداریاصل ۲۷ قانون اساسی و بند ۶ ماده ۱۱ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی
۸برگزاری سخنرانی یا تشکیل اجتماعات در شهرستان ها بدون دریافت مجوز از مراجع ذیصلاحقانون جمعیت ها و انجمنهای سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته شده مصوب ۶۰/۶/۷
۹فعالیت اعضای سازمان های غیر دولتی (NGO ) با شخصیت حقوقی برای حمایت از کاندیدای مورد نظرتبصره ۳ ماده ۱ آیین نامه تأسیس و فعالیت سازمان های غیر دولتی مصوب هیأت وزیران به شماره۱۲۶۰۸/ت ۲۷۳۶۷ مورخ ۸۱/۱۱/۹
۱۰تبلیغ به نفع یا علیه هر یک از داوطلبان انتخاباتی از سوی مقامات اجرایی و نظارت انتخاباتماده ۷۳
۱۱الصاق اعلامیه، عکس، پوستر، هر گونه آگهی تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوی بیمارستان ها، تابلوی مدارس و سایر مؤسسات آموزشی دولتی و وابسته به دولتماده ۶۹
۱۲محو یا پاره نمودن آگهی یا پوسترهای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی که در محل های مجاز الصاق گردیده است (در مدت و زمان قانونی تبلیغات)ماده ۷۰
۱۳پخش برنامه های تبلیغاتی ضبط شده نامزدها در صدا وسیما که در برگیرنده مطالب توهین آمیز یا هتک حرمت سایر نامزدها یا دیگر افراد و یا مغایر قانون باشد.ماده ۶۴
۱۴انجام فعالیت های انتخاباتی توسط نامزدهای ریاست جمهوری خارج از مهلت قانونی تبلیغاتماده ۶۶
۱۵چاپ و توزیع هر گونه آگهی تبلیغاتی چاپی بدون درج نام و نشانی دقیق چاپخانه و تاریخ چاپ در ذیل آنماده ۷۶
۱۶ادارات و سازمان های دولتی و عمومی و شرکت هایی که اموال و امکانات سازمان های مذکور را اجاره نموده اند مجاز به عقد قرارداد و اخذ هزینه برای در اختیار قراردادن اموال، اماکن و امکانات خود برای تبلیغات نامزدها از قبیل تابلوها و سازه های تبلیغاتی نمی باشند.ماده ۶۸

 

 

اشتراک گذاری پست