دستورالعمل احراز اصالت هویت برخط

دستورالعمل احراز اصالت هویت برخط

احراز اصالت هویت برخط و عدم اخذ کپی مدارک هویتی از شهروندان

 بخشنامه ۱۵۹۵۳۴۴ مورخ ۹۶/۱۰/۴  به کلیه دستگاه‌های اجرایی ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری

 

به استناد آیین‌نامه توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی به شماره ۷۷۴۰‏/۹۳‏/۲۰۶ مورخ ۱۰‏/۶‏/۹۳ مصوب شورای عالی اداری و ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی به شماره ۱۴۵‏/۲۰۰ مورخ ۱۱‏/۶‏/۹۳ مصوب شورای اجرایی فناوری اطلاعات و با هدف اصلاح نظام اداری، تحقق اهداف توسعه دولت الکترونیکی، استنادپذیری الکترونیکی، کمک به مقابله با جعل و فساد اداری، افزایش سلامت اداری و رضایت‌مندی عمومی و به منظور اجرای طرح “احراز اصالت هویت برخط” و حذف اخذ کپی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه در استان‌های خوزستان، قم و سمنان کلیه دستگاه‌های اجرایی اقدامات زیر را معمول نمایند:

  1. در اجرای بند الف ماده ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل زیرساخت‌های لازم را جهت اجرا و حذف کپی مدارک هویتی از شهروندان مهیا نمایند.
  2. علاوه بر انعقاد تفاهم نامه با سازمان ثبت احوال کشور بصورت برخط؛ موانع حقوقی و قانونی برای اجرای این دستورالعمل را رفع نمایند.

تبصره: در صورت وجود موانع قانونی، دستگاههای اجرایی مکلفند در اسرع وقت موارد را برای رسیدگی ویژه به سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام نمایند.

  1. در اجرای ماده ۴۰ قانون مدیریت خدمات کشوری سازمان ثبت احوال کشور نسبت به در اختیار قرار دادن وب‌سرویس‌های کد ملی و شناسنامه و ارایه کد رهگیری پس از هر استعلام اقدام نموده و همچنین زمینه اصالت سنجی کدهای رهگیری را برای پیگیری‌های بعدی مهیا نماید.

تبصره‏ اجرای این دستورالعمل در ارزیابی سالانه دستگاه‌های اجرایی استانی لحاظ می‌گردد.

  1. این دستورالعمل در اجرای ماده ۱۱۸ قانون مدیریت خدمات کشوری برای تمامی دستگاه‌های اجرایی لازم الاجراست.

جمشید انصاری – معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان

اشتراک گذاری پست