چطور خسارت افت قیمت را در تصادفات خودرو بگیریم؟

چطور خسارت افت قیمت را در تصادفات خودرو بگیریم؟

چطور خسارت افت قیمت را در تصادفات خودرو بگیریم؟

نحوه اخذ خسارت افت قیمت خودرو و سایر اقدامات لازم در تصادفات

در کلانشهرها و شهرهای کشورمان، روزانه صدها تصادف اتومبیل صورت می‌گیرد که در بسیاری از آنها، خودرو خسارت دیده، علاوه بر خسارت عینی، دچار افت قیمت ناشی از تصادف هم می‌شود. به بیان دیگر وقتی شما بخواهید خودرویی را بفروشید، اگر خودروی شما قبلا تصادف کرده باشد، حتی اگر اثرات عینی خسارت برطرف شده باشد، بازهم مبلغی از قیمت اتومبیل شما کسر خواهد شد که در واقع خسارت غیرمستقیم تصادف تلقی می‌شود.

تصور کنید سه هفته پیش تصادفی برای شما رخ داده باشد که پلیس راننده مقابل را مقصر شناخته و با توجه به خسارت بالای وارده به خودروی شما سوالات زیر برایتان پیش بیاید:

سوال: هزینه مربوط به انتقال خودروی من به پارکینگ به عهده کیست؟

پاسخ: رسیدگی به ضرر و زیان ناشی از جرم بدون تقدیم دادخواست ممکن نیست؛ لکن شاکی می تواند همراه با رسیدگی به جرم، دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم را نیز به دادگاه کیفری تقدیم کند، به شرط آنکه جرمی به وقوع پیوسته باشد، در تصائف خودرویی، اگر تصادف منتهی به جرح و ایراد ضرب غیر عمدی نبوده باشد، جرمی به وقوع نپیوسته؛ لذا تقاضای خسارت حسب مورد در صلاحیت دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف با تقدیم دادخواست می باشد. (برای خسارات بالای ۲۰ میلیون تومان می بایست به دادگاه، و برای خسارات زیر ۲۰ میلیون تومان به شورای حل اختلاف مراجعه نمود.)
در خصوص هزینه پارکینگ نیز باید بیان داشت که جزئی از متفرعات دعوا می باشد که از باب مسئولیت مدنی و ضمان قهری بر عهده مقصر (کسی که نتیجه عمل مستند به اوست ضامن است)، می باشد.

سوال: برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو چه اقدامی لازم است؟

پاسخ: در دادخواست خسارت خودرو، خسارت افت قیمت هم علاوه بر خسارت مسقیم وارده به خودرو درخواست می شود و مجموع خسارت ها با توجه به ملاک سوال قبلی (حدنصاب ۲۰ میلیون) از دادگاه و یا شورای حل اختلاف درخواست می شود.

سوال: مهمترین اقدام برای اخذ خسارت خودرو بعد از تصادف چیست؟

پاسخ: بعد از اخذ گزارش پلیس می بایست با مراجعه به شورای حل اختلاف درخواست کارشناس جهت تعیین خسارت مستقیم وارده به خودرو و افت قیمت نمود.

سوال: آیا راننده مقصر بدون دریافت رضایت اینجانب می تواند خودروی خود را از پارکینگ ترخیص کند؟

پاسخ: استرداد خودرو به مالک نیز از اختیارات قاضی است و نیازی به رضایت مجنی علیه و متضرر نخواهد داشت.

سوال: با توجه به اینکه راننده مقصر فاقد گواهینامه بوده، آیا می توان از وی در محاکم قصایی شکایت کرد؟

پاسخ: تصدی وسیله نقلیه بدون گواهینامه از جمله جرایم غیر قابل گذشت می باشد. لذا رسیدگی به آن نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد و رسیدگی به آن به محض اطلاع مقام قضایی ضروری است؛ لکن با توجه به میزان مجازات آن باید بیان داشت که رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد.

سوال: آیا دریافت خسارت از بیمه به منزله رضایت بنده از مقصر و بلا اثر شدن شکایت افت خودرو خواهد بود؟

پاسخ: تاسیس بیمه، تعهدی به نفع ثالث است که در خصوص جنبه حقوقی و مالی پرداخت توسط بیمه همانند پرداخت توسط محکوم علیه است و دین ساقط می گردد. لکن پرداخت خسارت مالی توسط بیمه تاثیری در جرم و مجازات ندارد.

قابل توجه است که افت قیمت را بیمه نمی پردازد و مقصر مسئول پرداخت آن می باشد.

سوال: اگر خودرو توقیف نباشد، چطور می توان خسارت وارده را از مقصر دریافت کرد؟

پاسخ: دریافت خسارت صرفاً مستلزم توقیف خودرو نیست. اجرای حکم حقوقی ضمانت اجراهای خاص خود را دارد؛ هرچند ممکن است منتهی به توقیف همان خودرو گردد.

اشتراک گذاری پست