قراردادها و پیمانها

مشاور تخصصی و وکالت حرفه ای در دعاوی قراردادهای خرید و فروش کالا یا خدمات، پیمانکاری و مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت یا تولید، پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان، اجاره، سرقفلی، کار، شراکت و…


 اجاره قراردادی است که بر طبق آن یک نفر (موجر) خانه یا آپارتمان یا مغازه خود را به فرد دیگری (مستاجر) برای مدت معین و در ازای اجاره بها (کرایه) به اجاره واگذار می کند.

 سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت گاه این دو به یک معنی به کار رفته و گاه از هم تفکیک شده، اما سرقفلی مبلغی است که موجر هنگام اجاره دادن مغازه خود از مستاجر دریافت می کند و در ازای آن مغازه را به مستاجر اجاره میدهد، بنابراین سر قفلی فقط در مغازه و املاک تجاری وجود دارد.

 کارگر از نگاه قانون کار کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

هر فرد کار خود را با هر عنوان شغلی در مقـابل دریـافت عـوض (همان مزد) تحت تبعیت و دستور کارفرما انجام دهد تحت پوشش قانون کار قرار می‌گـیرد مـگر اینکه از شـمول قانون به نحوی مستثنی باشد.

شرکت در لغت به معناي قسمت و سهم است و در اصطلاح حقوقي نيز، اجتماع حقوق مالکان متعدد در شيء واحد به نحو اشاعه را شرکت مي‌گويند.

بنابراين به شراکت و مالکيت چند نفر در ملک واحد به نحو مشاع، شرکت مدنی گفته مي‌‌شود.

در تعریف قرارداد خرید و فروش کالا یا خدمات به زبان ساده گفته شده است مال یا خدمتی را در برابر بهایی خریداری کنید

 در تعریف لغوی قرارداد پیمانکاری گفته اند: قراردادی است که به موجب آن پیمانکار در قبال دریافت وجهی معین، اجرای موضوع پیمان را در مقابل کارفرما تعهد می نماید.

 قرارداد مشارکت در ساخت و ساز یکی از انواع قراردادها ساخت و ساز است که در آن مالک زمین با شخص دیگر قرارداد منعقد می نماید یا در ازای ساختن پروژه ای ساختمانی در زمین مزبور، در آنچه ساخته می شود شریک گردد. در این حالت قیمت زمین محاسبه و به عنوان آورده ای مالک آن محسوب می شود. سازنده نیز سرمایه ای را برای احداث بنا منظور می نماید که آورده ی او محسوب است.

  هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش‌فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش‌خریدار) درآید از نظر مقررات این قانون « قرارداد پیش‌ فروش ساختمان» محسوب می‌شود.

پرسش و پاسخ

طبق ماده ۵۵۲ قانون آیین دادرسی مدنی اگر دین وجه باشد و بدهکار دارای توانایی مالی پرداخت دین باشد و در صورت درخواست طلبکار دین را پرداخت نکند، خسارت عدم پرداخت یا تاخیر تادیه قابل مطالبه می باشد.

قراردادهای ۳ ماهه معتبر بوده و منع قانونی ندارند و در صورت تمدید یک یا چندباره تبدیل به قراداد دائم نمی شوند.

هر زمانی، به هر دلیلی رابطه کارگری و کارفرمایی بین کارگر و کارفرما قطع شد و اگر کارگر خسارتی به کارفرما وارد نکرده بود، کارفرما مکلف است سفته یا چک تضمین حسن انجام کار را به کارگر عودت دهد.

گرفتن سفته یا چک از کارگر برا ضمانت حسن انجام کار منع قانونی ندارد و امری معتبر است.

 

 

شرایط و نکات دادن سفته یا چک تضمین حسن انجام کار به کارفرما

حداقل سابقه برای دریافت بیمه بیکاری ۶ ماه کار در آخرین کارگاه و واحد صنفی است.

بر اساس ماده ۱۴۸ قانون کار، حتی اگر کارگر یک روز برای کارفرما کار کند، کارفرما مکلف است او را بیمه کند.

پرسش:

حق اولاد با چه شرایطی به کارگران تعلق می گیرد؟ و اگر زن و شوهر در یک مجموعه (شرکت،کارگاه و....) کار کنند و همکار باشند چند حق اولاد به آنها تعلق میگیرد؟

پاسخ:

حق اولاد نیازمند ۷۲۰ روز سابقه بیمه می باشد و سن اولاد باید کمتر از ۱۸ سال باشد مگر اولاد دارای بیماری صعب العلاج باشد که سن او دیگر ملاک نیست.
در پاسخ به سوال دوم، کارفرما مکلف است به هردوی زن و مرد حق اولاد پرداخت کند.

سنوات خدمت بر مبنای آخرین حقوق دریافتی محاسبه می شود.

آخرین اخبار و مقالات

دی ۱۳۹۸

معاملات فضولی

معاملات فضولی   برای اینکه شخصی بتواند برای دیگری (به حساب دیگری) یا نسبت به مال دیگری، عمل حقوقی انجام دهد بایستی نماینده آن شخص باشد. این نمایندگی ممکن است قراردادی، قانونی یا قضایی باشد. پس هر کجا، شخصی بدون داشتن نمایندگی یا با خروج از حیطه اختیارات نماینده، به حساب دیگری، عمل حقوقی انجام دهد، عمل او فضولی است. این شخص را فضول، طرف معامله با او را اصیل و شخصی که به حساب او یا نسبت به مال او معامله...

خسارت تاخیر تادیه

خسارت تاخیر تادیه   قانونگذار در قوانین مختلفی به بحث خسارت اشاره کرده است.   خسارت تاخیر تادیه موضوع ماده ۵۵۲ قانون آیین دادرسی مدنی:" در دعاویی که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه داین و تمکن مدیون، مدیون امتناع از پرداخت نموده، در صورت تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبه کار، دادگاه با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می...

هزینه تعمیرات خانه بر عهده کیست؟

هزینه تعمیرات خانه بر عهده مالک است یا مستأجر؟   اگرچه در بسیاری از مواقع صاحبخانه‌ها از تعمیرات اساسی خانه طفره می‌روند، مستأجر‌هایی نیز پیدا می‌شوند که در برابر تعمیر ملک مقاومت می‌کنند.  این روز‌ها هزینه تعمیرات خانه سر به فلک گذاشته است و اینکه چه کسی قرار است هزینه تعمیرات را پرداخت کند، مسأله مهمی است. در حال حاضر برای یک سرویس ساده کولر حداقل باید ٥٠‌ هزار تومان پرداخت کنید یا تعویض یک شیر ساده بالای ١٠٠‌ هزار تومان خرج روی...

کلیات داوری

کلیات داوری   مقررات داوری برای اولین بار در مواد ۵۷۵ تا ۷۷۹ قانون موقتی اصول محاکمات حقوقی مصوب ۱۳۲۹ پیش بینی شد. در زمان حاضر مواد ۴۵۴ الی ۵۰۱ آیین دادرسی مدنی و قانون داوری تجاری داوری بین المللی به موضوع داوری پرداخته است. (اتاق بازرگانی هم در خصوص داوری آیین نامه ایی داخلی تصویب کرده است.)   ماهیت داوری: داوری اساساً عبارت است از ایجاد یک نهاد خصوصی برای برقراری عدالت بدون مراجعه به دادگاه. در خصوص ماهیت داوری چهار نظریه مطرح شده است (قراردادی،...