استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در راستای کاهش جمعیت کیفری/ تخفیفات قانونی برای زندانیان واجد شرایط لحاظ شود

استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در راستای کاهش جمعیت کیفری/ تخفیفات قانونی برای زندانیان واجد شرایط لحاظ شود

 به نقل از روابط عمومی دادگستری استان زنجان، جعفر گل محمدی رئیس کل دادگستری استان زنجان در مراسم بازدید قضات استان از زندان ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی گفت: بحث کاهش جمعیت کیفری زندانیان و استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس برای زندانیانی است که ناخواسته و اتفاقی مرتکب جرم شده اند نه برای ناقضان امنیت در جامعه.
رئیس شورای قضایی استان زنجان با تقدیر از زحمات و تلاشهای قضات استان  خاطر نشان کرد: برنامه بازدید قضات از زندان که در طول سال دو بار بصورت عمومی انجام می شود مورد توجه مسئولین قوه قضاییه قرار گرفته که بصورت دستورالعمل برای  کلیه استانها ابلاغ شده است که  نشان از آثار و نتایج بسیار خوب این امر در استان داشته است.
گل محمدی گفت: حضور قضات در زندانهای استان و دیدار چهره به چهره با زندانیان در راستای حل مشکلات زندانیان ، دلداری دادن و کمک به آنها  امید را در زندانیان افزایش می دهد.
وی یکی از علل  وجود امنیت و آرامش در زندان‎های استان را حضور منظم و مستمر قضات در زندان و شنیدن صحبت‎های آنها و حل مشکلات زندانیان برشمرد.
گل محمدی از قضات خواست در بازدید از زندان که محصول قضاوت و تأیید اجرای مجازات محکومین را در زندانها مشاهده می کنند و مشخص شود که اجرای حبس و تحمل مجازات در اصلاح فرد و قابلیت بازگشت به جامعه  در فرد موثر واقع شده و با توجه به قانون آیین دادرسی جدید استحقاق تخفیفات قانونی را دارد یا خیر ؟چنانچه استحقاق تخفیف را ندارند بدون اطلاع ازشرایط متهم تصمیم گیری  نکنند.
رئیس کل دادگستری استان زنجان از اقدامات ارزشمند انجمن حمایت از زندانیان استان زنجان توزیع هر ۴۵ روز یک سبد کالا  شامل ۱۵ قلم به خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن  بیان کرد و افزود “در مناسبتهایی مثل ماه مبارک رمضان و عید نوروز سبد کالا نیز بین  خانواده زندانیان توزیع می شود.
گفتنی است؛ بازدید و دیدار چهره به چهره با زندانیان  با حضور دادستان مرکز استان، معاونین رییس کل و دادسرای زنجان، روسا و دادستانهای کلیه حوزه های قضایی ،قضات تجدید نظر استان ،مدیر ان و روسای سازمانهای تابعه قوه قضاییه در استان و اکثریب قریب به اتقاق قضات استان صورت گرفت.
شایان ذکر است؛ در این مراسم یکی از مددجویان به نمایندگی از دیگر مددجویان سخنانی در خصوص وضعیت اشتغال و زندگی خود قبل از زندانی شدن ، دلایل و مشکلاتی که موجب زندانی شدن وی وهمچنین  از بروزمشکلات عدیده در زندان  برای زندانیان مطالبی را ارائه و خواستار مساعدت و رسیدگی به مشکلات زندانیان شد.
در پایان مراسم رئیس کل دادگستری استان زنجان و دادستان مرکز استان با حضور در زندان مرکزی با تعدادی از مددجویان دیدار و پس از شنیدن صحبت‎های آنها دستورات لازم جهت بررسی پرونده متهمین و مساعدت های لازم  را صادر  کردند.

اشتراک گذاری پست