آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایت های) اینترنتی ایرانی

آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایت های) اینترنتی ایرانی

آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایت های) اینترنتی ایرانی

بسمه تعالی

“با صلوات بر محمد و آل محمد”

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزارت اطلاعات ـ وزارت دادگستری

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۸۵/۵/۲۹ بنا به پیشنهاد شماره ۱/۱۴۸۰۸ مورخ ۱۳۸۵/۵/۲۹ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با توجه به مصوبات جلسات (۴۸۲) تا (۴۸۶) و (۴۸۸) شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور انتظام امور و فعالیتهای اطلاع رسانی و توسعه خدمات دسترسی به اینترنت در کشور و با هدف ساماندهی (ثبت، حمایت و نظارت) فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی ایرانی در کشور و با مدنظر قراردادن:

 1. الف ـ حق دسترسی آزاد و سالم مردم به اطلاعات و دانش
  ب ـ حمایت از پایگاههای اطلاع رسانی قانونی
  پ ـ رعایت حقوق اجتماعی و صیانت از ارزشهای اسلامی، ملی، فرهنگی و اجتماعی کشور
  ت ـ مسئولیت مدنی و حقوقی و کیفری افراد در قبال فعالیتهای خود حسب مورد آیین‌نامه ساماندهی فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی (سایتهای) اینترنتی ایرانی را به شرح زیر تصویب نمود:

 

 1. آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایت های) اینترنتی ایرانی

 

فصل اول: تعاریف

ماده ۱ـ اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

 1. الف ـ پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی (سایت و وبلاگ): کلیه مراکز موجود در شبکه اینترنت که ارائه دهنده خدماتی مانند WWW و FTP هستند.
  ب ـ پایگاه اطلاع رسانی ثبت شده: پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی که مسئول آن اطلاعات و مدارک شناسایی خود و پایگاه را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه و مطابق قوانین و مقررات از جمله مقررات مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسیده و رسید آن را دریافت کرده باشد و امکان برقراری ارتباط با شخص مورد نظر وجود داشته باشد.
  پ ـ پایگاه اطلاع رسانی با هویت نامعلوم: پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نشده باشد.
  ت ـ موارد غیر مجاز: موارد ممنوع برای انتشار در پایگاههای اطلاع رسانی اینترنتی از جمله موارد موضوع ماده (۶) آیین‌نامه واحدهای ارائه کننده خدمات اطلاع رسانی و اینترنت، رسا (ISP) مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماده (۷) این آیین‌نامه.
  ث ـ فعالیت غیرمجاز: انتشار هر نوع داده در پایگاههای اطلاع رسانی اینترنتی که مشمول حداقل یکی از موارد غیر مجاز یادشده باشد.

 

فصل دوم: ساماندهی و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ماده ۲- مقررات و ضوابط شبکه اطلاع رسانی رایانه ای مصوب شورای‏عالی انقلاب فرهنگی و دیگر قوانین و مقررات حاکم لازم ‏الرعایه می باشد.
ماده ۳ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن مدیریت ساماندهی و نظارت بر پایگاههای اطلاع رسانی اینترنتی از فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی اینترنتی ایرانی ثبت شده و با فعالیت های مجاز و سالم در کشور حمایت می‌کند.
ماده ۴ـ وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

 1. الف ـ پیش بینی و راه‌اندازی ساختار مناسب تشکیلاتی با استفاده از ظرفیتهای موجود برای ساماندهی، هدایت و حمایت از فعالیتهای اینترنتی مجاز و برخورد با فعالیتهای غیرمجاز.
  ب ـ پیش‌بینی بودجه مناسب سالیانه به منظور سالم سازی و سامان بخشی به فعالیتهای اینترنتی در کشور.
  پ ـ تعیین شرایط لازم برای پایگاه، مدیران مسئول سایتها و نیز تعیین سازوکار مناسب به منظور ثبت رسمی پایگاههای اطلاع رسانی و لغو آن و اعلام عمومی هر مورد.
  ت ـ اتخاذ راهکارهای اجرایی مناسب برای حمایت مادی و معنوی از عوامل تقویت کننده فعالیتهای سالم و مفید اینترنتی با اولویت خبررسانی.

تبصره ـ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در راستای تحقق بندهای فوق موظف به همکاری لازم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.

ماده ۵- پایگاهها و سایتهای اطلاع رسانی اینترنتی ملزم به ثبت مشخصات مربوط و ثبت‌ هویت مدیر مسئول خود با رعایت قوانین و مقررات از جمله مقررات مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشند.
تبصره ـ پایگاههای اطلاع رسانی که فعالیت خود را قبل از ابلاغ این تصویب نامه آغاز کرده‌اند، حداکثر به مدت دو ماه برای ثبت فرصت دارند و پس از این مهلت و عدم ثبت مشمول بند “پ” ماده (۱) می باشند.
ماده ۶ ـ پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی موضوع بند (پ) ماده (۱) توسط کارگروه موضوع ماده (۸) مسدود می‌شود.

 

فصل سوم: تخلفات و نحوه رسیدگی به آنها

ماده ۷ـ انتشار و نگهداری هر نوع داده اعم از متن، صدا، عکس، تصویر، کارتون، پویا نمایی، فیگور، کاریکاتور، فیلم و غیره که از جمله حاوی مضامین زیر و موارد موضوع بندهای “ت و ث” ماده (۱) این آیین‌نامه باشد، در پایگاه اطلاع رسانی ممنوع است:

 1. الف ـ مطالب الحادی و نفی یا تضعیف اصول و یا ارزشهای اسلامی و یا توهین به اسلام و مقدسات آن و اهانت به امام (ره) و یا رهبری.
  ب ـ توهین به ادیان آسمانی و کتب مقدس و انبیاء و معصومین و مقدسات.
  پ ـ تحریک و تشویق به ارتکاب اعمال علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران.
  ت ـ تحریف مطالب امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، تحریف انقلاب اسلامی ملت ایران و توهین به ارزشهای آن.
  ث ـ هرگونه اقدام علیه قانون اساسی و یا تفرقه افکنی و خدشه در وحدت و وفاق ملی و استقلال و تمامیت ارضی و یا القاء بدبینی و ناامیدی در مردم نسبت به مشروعیت و کارآمدی نظام.
  ج ـ توهین به اقوام و اقلیتهای مذهبی.
  چ ـ افشای اسرار و اسناد طبقه‌بندی شده از قبیل نظامی، امنیتی و سیاسی دولتی و خصوصی.
  ح ـ اشاعه منکرات و ترویج فحشا و مطالب مغایر با عفت و اخلاق عمومی.
  خ ـ توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی.
  د ـ اطلاعات خصوصی و شخصی افراد بدون اخذ اجازه کتبی از آنان.
  ذ ـ انجام فعالیتهای اقتصادی غیرقانونی از قبیل پولشویی، تجارت هرمی و غیره.
  ر ـ تبلیغ یا آموزش پایگاههای اطلاع رسانی غیرمجاز.
  ز ـ آموزش و ارائه هر نوع روش مقابله با مسدودسازی پایگاههای اطلاع رسانی غیرمجاز (فیلترینگ).
  ژـ نشر اکاذیب و افترا.
  س ـ برقراری هر نوع پیوند که مبلغ و مروج پایگاههای اطلاع رسانی حاوی مضامین جزء‌های فوق الذکر باشد.
  ش ـ هر نوع اقدام خلاف شرع یا قانونی دیگر یا مخالف ضوابط و مقررات.

ماده ۸ ـ انتشار هر نوع داده ممنوع (موضوع بند های ت و ث” ماده (۱) و ماده (۷) این آیین نامه و بندهای آن) در پایگاههای اطلاع رسانی منجر به ارسال گزارش از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کارگروه تعیین مصادیق پایگاههای غیرمجاز اینترنتی (مرکب از وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری) به منظور مسدود سازی پایگاه اطلاع رسانی خواهد شد.
ماده ۹ـ رسیدگی به اداره فعالیت غیرمجاز پایگاههای اطلاع رسانی ثبت شده با توجه به نوع و آثار آن به یکی از اشکال زیر حسب مورد و یا حسب شدت و ضعف آن خواهد بود:

 1. الف ـ تذکر رسمی به مسئول پایگاههای اطلاع رسانی نسبت به حذف داده یا داده‌های ممنوع و جبران آن مانند اصلاح یا عذرخواهی.
  سازوکار لازم برای ابلاغ تذکر رسمی به این دسته پایگاه ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین می‌شود.
  ب ـ ارسال گزارش به کارگروه تعیین مصادیق پایگاههای غیرمجاز اینترنتی با تقاضای مسدودسازی پایگاه اطلاع رسانی برای مدت محدود یا تعطیل دائمی.
  پ ـ مسئولان پایگاههای اطلاع رسانی ثبت شده که به دلیل تخلف مسدود شده‌اند، می‌توانند درخواست تجدیدنظر خود را برای بررسی در کارگروه یاد شده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کنند.

 

فصل چهارم: سایر مقررات

ماده ۱۰ـ اتخاذ تصمیم نسبت به پایگاههای موضوع این آیین نامه مانع طرح شکایت علیه آنها در مراجع ذیصلاح و جبران خسارت و مجازات قانونی نمی باشد.
ماده ۱۱ـ هرگونه تغییر، اصلاح و یا الحاق و جایگزینی در این آیین نامه پس از طرح و تصویب در هیئت وزیران مجاز خواهد بود.

پرویز داودی
معاون اول رئیس جمهور

اشتراک گذاری پست